Seznam užitečných odkazů

Brouzdnáním po internetech člověk narazí na ledacos, co se může někdy hodit. Tak tady je pár užitečných odkazů, které se časem nastřádaly, a které jistě někdy někde najdou své využití.


Data pro tvorbu map

Každá mapa potřebuje data, ideálně v dobré kvalitě, správném měřítku a se správnou licencí. V prezentaci možných zdrojů tak začnu od těch obecnějších s menším měřítkem.

Natural Earth

Natural Earth nabízí volně dostupná vektorová a rastrová data o Zemi ve formátech SHP, SQLite a GeoPackage. Sady jsou v měřítku 1:10 mil., 1:50 mil. a 1:110 mil. s pokrytím celé Země.

Tématicky se sady dělí na cultural – socioekonomické (státy, země, hranice, sporná území, letiště, přístavy, a mnoho dalších), physical – fyzickogeografické (pobřeží, pevnina, ostrovy, řeky a jezera, oceán a útesy, …) a raster fyzickogeografické rastery (hypsometrie, land cover, mořské dno, reliéf a další.) Dostupnost jednotlivých vrstev se liší podle zvoleného měřítka. Při práci s daty je nutné zkontrolovat si jejich správnost, především sporná území (Krym je zde jako součást Ruska).

Data mohou být využita i ke komerčním účelům a k jejich použití není třeba žádného povolení. Musí být ovšem specificky ocitovány, a to buďto citací Made with Natural Earth nebo Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com., popřípadě vložením loga dostupného na stránce s podmínkami použití.

Použití vrstev Natural Earth pro potřeby školního cvičení, vrstvy států a oceánu v měřítku 1:110 mil.

OpenStreetMap

“Wikipedie kartografů” – stejně jako ve Wikipedii jsou články sestavovány z příspěvků uživatelů, OpenStreetMap.org (dále jen OSM) je databáze sestavovaná dobrovolníky, kteří smí používat pouze volně dostupné zdroje či vlastní data. To ovšem nutně znamená několik pozitivních i negativních vlastností těchto geografických dat.

  • POZITIVA:
    • globální pokrytí
      • OSM jsou tvořeny dobrovolníky ze všech částí světa, kteří mají zpravidla dobrou znalost mapované obasti s možností terénního průzkumu
      • v rámci humanitárních projektů, jako např. Missing Maps, jsou mapovány i velmi odlehlá místa v rozvojových zemích
    • velké měřítko
      • v dobře zmapovaných oblastech jsou mapy velmi podrobné a mohou obsahovat např. jména ulic, zastávky MHD či restaurace
  • NEGATIVA:
    • nepřesnosti
      • stejně jako na Wikipedii, ani v OSM není všechno pravda, záleží tak na zkušenostech přispěvatele, jak přesně daný objekt zaměřil, nebo naopak jak moc jeho polohu odhadnul
      • bohužel nejsou vyloučeny ani záměrné chyby
    • měřítko
      • asi hlavní problém dat OSM je jejich měřítko, které už z principu nemůže být jednotné
      • každá oblast má jiný stupeň zmapovanosti a tím i podrobnosti, takže ač někde najdete kdejakou lavičku nebo odpadkový koš, jinde chybí domy či celé ulice

K samotným OSM by toho šlo napsat ještě mnohem více, podstatné pro jejich využití je dodržet licenci. Data z OSM jsou svobodná data, která je možné volně využít pro veškeré účely, včetně komerčních. Podmínkou je ocitovat ve formě “© Přispěvatelé OpenStreetMap” a zachovat licenci.

Smíte kopírovat, distribuovat, sdělovat veřejnosti a upravovat naše data, pokud jako zdroj uvedete OpenStreetMap a jeho přispěvatele. Pokud naše data budete upravovat nebo je použijete ve svém díle, musíte výsledek šířit pod stejnou licencí.

OpenStreetMaps copyright

V praxi to znamená, že pokud data použijete a upravíte pro vlastní potřebu, pro potřeby školy nebo své firmy či organizace, nic zveřejňovat nemusíte. Pokud ovšem data z OSM upravujete a výsledek pak zveřejníte (například formou mapy či databáze), musíte upravená data poskytnout, a to nejlépe přimo vložením do OSM. Podrobně je licencování popsáno přímo na stránkách OSM Foundation, což doporučuji pročíst.

Stáhnout data pak lze jednodušše z portálu Geofabrik, kde se po rozkliknutí vybraného kontinentu zobrazí seznam jednotlivých států s odkazem ke stažení. Data jsou to obsáhlá a i relativně malá Česká republika má kolem 1 GB dat, ale ani tak se nestáhnou všechny vrstvy. Potřebujete-li velmi specifické objekty, nebo prostě jen nechcete stahovat a používat tak obsáhlé soubory když potřebujete data o malém území, lze použít Overpass turbo. Jednoduchý návod, jak stahovat z Overpass turbo naleznete zde.

Brno ve vrstvách cest, železnic, vodních toků, vodních nádrží a budov z OSM
© Přispěvatelé OpenStreetMap